Existují žvýkačky bez chemie?

Datum publikace: 14.04.2016

Kategorie: Novinky na trhu | Zdraví

Při sledování reklam by se mohlo zdát, že žvýkačky jsou tím nejlepším způsobem, jak udržet ústní dutinu zdravou. Dát si žvýkačku namísto nudného čištění zubů? Kterému dítěti by se tato představa nelíbila! Podívali jste se ale někdy na složení žvýkaček?

Uvědomělý rodič ví, že děti by se měli vyhýbat nápojům a cukrovinkám obsahujícím umělá sladidla. To, že jsou ale ve velké míře obsažena i ve žvýkačkách, se moc nahlas neříká. Většinou jsme uklidněni tím, že je žvýkačka bez cukru, tudíž si říkáme, že nemůže škodit. Omyl! Žvýkačky totiž dost často obsahují aspartam, látku 200x sladší než cukr, kterou od začátku jeho používání provází pověst, že může způsobovat vážné poškození mozku. Jednoznačně je prokázáno, že je nebezpečný pro osoby s fenylketonurií, vrozenou poruchou metabolismu. Dále žvýkačky obsahují umělé antioxidanty BHA a BHT. Zní vám antioxidant jako něco prospěšného našemu zdraví? Další omyl! Antioxidanty v tomto významu jsou látky, které prodlužují trvanlivost potravin a chrání potravinu proti zkáze způsobené oxidací. Takže se do potravin nepřidávají pro vaše zdraví, ale proto, aby potravina mohla dlouze putovat do obchodů a tam trpělivě čekat na své spotřebitele.

Děti velice rády napodobují dospělé. A žvýkání je jednou z věcí, kterou „dělají velcí“. Jak tedy potěšit dětskou dušičku a zároveň mu neservírovat nic škodlivého? V běžné prodejní síti moc alternativ k běžným žvýkačkám nenajdeme. Ale kdo trochu zapátrá na internetu, narazí na Mastichu. Masticha je pryskyřice ke žvýkání. Jedná se o pryskyřičnou mízu stromu řečík lentišek. Získává se už více než 2000 let pouze na jediném místě na světě, a to v malém regionu na jižní straně řeckého ostrova Chios. Kombinace klimatických podmínek a místní půdy je zřejmě tajemstvím, proč je chioská masticha dlouhá staletí oceňována pro blahodárné léčivé účinky na lidský organismus.

Masticha - Pryskyřičná míza

Pryskyřičná míza se nijak neupravuje, pouze se omyje vodou a usuší na slunci. Každý kousek je originál, jednotlivé slzičky mízy se liší velikostí, tvrdostí i tvarem. Protože má ale svou specifickou chuť, možná byste s ní u dětí neuspěli. Proto než surová masticha jsou pro děti vhodnější žvýkačky ELMA, obsahující mastichu a mastichový olej. Žvýkačky ELMA jsou bez cukru, obsahují pouze přírodní sladidla (xylitol, sorbitol, mannitol). Jako jediné žvýkačky dostupné na trhu neobsahují umělé antioxidanty BHT a BHA. Mají silné antimikrobiální účinky a jsou prevencí proti vzniku zubního plaku. Obsažený xylitol pomáhá redukovat ústní kyseliny, které způsobují zubní kaz.

žvýkačky ELMA

Jsou určeny dětem od tří let, mladší děti by z důvodu rizika udušení neměly žvýkačky používat vůbec. Takže co říkáte, přece jenom by to šlo, občas – naprosto výjimečně – namísto zubního kartáčku sáhnout po žvýkačce, ne? Zdravé žvýkačky ELMA zakoupíte v bioprodejnách, prodejnách se zdravou výživou, lékárnách nebo na webové stránce www.masticha.cz.

Tagy: Masticlife | masticha | pryskyřičná míza | žvýkačky Elma

Čtěte na Rodičům

Komentáře