Víme, jak na depku!

Datum publikace: 27.10.2014

Kategorie: Novinky na trhu | Zdraví a výživa | Psychika | Maminky a tatínkové | Zdravá výživa | Zdraví

Když začne padat listí, přijdou husté mlhy a noci se začnou prodlužovat, míváme špatnou náladu, jsme více unavení a často i přecitlivělí. Pokud se k tomu ještě přidají problémy v práci nebo doma, sedne na nás „depka“. Ta sice není tak závažným problémem jako skutečná deprese, ale dokáže člověku pěkně znepříjemnit život.

Také nechcete propadat podzimním depkám? Víme, jak se jim ubránit!

Jak si zvednout náladu
Když je venku psí počasí a každý se na nás mračí, hledáme různé způsoby, jak si spravit náladu. Někdo sáhne po sladkém, někdo po sklence vína, jiný po krabičce cigaret. Na kousku čokolády nebo sklence dobrého vína není nic špatného, problém je, když začneme tyto pochutiny konzumovat v nadměrném množství, což neprospívá ani našemu zdraví, ani naší linii. Odborníci varují, že právě na podzim jsme více ohroženi vznikem závislostí, a doporučují proto bojovat proti tzv. depce bezpečnějšími metodami.

Zdravě proti splínu
Osvědčenými pomocníky proti podzimnímu splínu, které našemu zdraví neuškodí, jsou pravidelná pohybová aktivita, kvalitní a pestrý jídelníček a veselá mysl. Význam pohybové aktivity není třeba zvláště rozebírat. Je všeobecně známo, že při ní totiž dochází k vyplavování endorfinů neboli hormonů štěstí, které navozují dobrou náladu. (Jestliže nepatříte do řad sportovců, nemusíte se nutit do žádné náročné pohybové aktivity, postačí, když si patnáct minut zatančíte v rytmu své oblíbené skladby, nebo se pustíte do zahradních prací, jako je shrabávání listí.)

Jídelníček ovlivňuje psychiku
Věnujme se však podrobněji našemu jídelníčku. Většina z nás si pod pojmem zdravá výživa představí zejména zeleninu, ryby, celozrnné pečivo, rostlinné tuky místo živočišných, ovoce místo sladkostí a bílé maso místo červeného. Ano, to je skutečně ideální složení stravy pro zdravé srdce, stejně jako v případě, že si hlídáme štíhlou linii. Jenže má to jeden háček. Právě ve sladkostech a červeném mase se ukrývá důležitá esenciální aminokyselina, která významně ovlivňuje naši psychiku, a kterou si naše tělo nedokáže samo vyrobit, tudíž ji může získat pouze z konzumované potravy. L-tryptofan.

L-tryptofan a serotonin
Esenciální aminokyselina l-tryptofan předchází výkyvům nálad, stavům úzkosti a chrání náš organismus před stresem. Jak je to možné? Jednoduše. Náš mozek si z l-tryptofanu syntetizuje hormon dobré nálady – serotonin. Dostatečný příjem l-tryptofanu tak zajišťuje stabilní hladinu hormonu dobré nálady v těle, čímž nás chrání před podzimní depkou a pomáhá předcházet i skutečné depresi. Abychom dodali svému organismu dostatečnou dávku l-tryptofanu, jehož potřeba právě v chladnější části roku stoupá, lékaři doporučují užívat doplňky stravy s jeho obsahem.

Pilulka pro dobrou náladu
Novinkou na trhu jsou pilulky dobré nálady allegra COMFORT, doplněk stravy, který kromě l-tryptofanu navíc obsahuje vitamín B6 podporující správnou funkci nervové soustavy. Protože se nejedná o lék, ani o návykovou látku, nýbrž o doplněk stravy, je jeho užívání naprosto bezpečné a bez vedlejších příznaků. Stejně jako u antidepresiv, projeví se účinky užívání až po nějaké době, kdy se Vám zlepší nálada a budete se cítit celkově klidnější. Tyto pilulky dobré nálady doporučují odborníci užívat nejen proti podzimní depce, ale také na podporu psychiky při odvykání kouření nebo při nutkání se přejídat.

Zasmějte se s námi!
A protože nedílnou součástí prevence proti depce je také veselá mysl, připravili jsme pro Vás na závěr vtip pro zasmání:

Nosí děti čáp?
Ptá se Maruška Pepíčka: „Věříš, že děti nosí čáp?"
Pepíček odpoví: „Myslím, že je to spíš individuální. O mě totiž maminka říká, že jsem vypadl tatínkovi z oka."

Tak nezapomeňte, zdravý životní styl ve spojení dostatkem l-tryptofanu, pravidelný pohyb a veselá mysl, to je zaručený recept proti podzimní depce! A nejen proti podzimní . . .

Více na www.jaknadepku.cz

Zdroj foto: ISIFA

Tagy: jak na depku | pilulka dobré nálady allegra COMFORT

Čtěte na Rodičům

Komentáře