Podívali jsme se na srovnání hraček ze dvou nejběžnějších materiálů - dřeva a plastu

Dřevěné hračky vs. plastové hračky, které jsou lepší?

Datum publikace: 24.08.2015

Kategorie: Hračky pro děti

Vybíráte hračky pro své dětičky? Trh dnes nabízí obrovské množství rozvojových, didaktických nebo jen zábavných hraček. Podívali jsme se na srovnání hraček ze dvou nejběžnějších materiálů - dřeva a plastu. Našimi kritérii pro kvalitu hraček byla trvanlivost, zdravotní nezávadnost i možnost rozvoje dětí na různých úrovních.

Plastové hračky, výhody: lehké, levné, hygienické
V první řadě, plastové hračky jsou levnější než dřevěné hračky. Jejich výroba není náročná a materiál se relativně jednoduše produkuje. Pro děti je zajímavá jejich barevnost a pestrost tvarů. Plastové hračky mají různé pohyblivé části, takže děti dostávají do rukou hračky s mnoha funkcemi.

Plastové hračky jsou lehké, levné a hygienické

Hračky z plastu jsou lehké, takže je minimální riziko úrazu či nehody, i když děti v zápalu hry hračky po sobě házejí. Nerozbijí skla ani se navzájem nezraní. Údržba plastových hraček je velmi jednoduchá, dobře se čistí i dezinfikují.

Hračky na zahradu bývají ze speciálních tvrdých a stálo barevných plastů, takže jsou upraveny tak, aby jejich povětrnostní podmínky nezničili. Hračky z plastu nevyžadují praktický žádné ošetření.

Dřevěné hračky, výhody: trvanlivé, ekologické, zdravotně nezávadné
Nejzásadnější výhodou, kterou mají dřevěné hračky, je jejich trvanlivost. Kvalitní přírodní materiál je odolný vůči zubu času, a tím je životnost hraček nesrovnatelně delší, než je tomu u plastových hraček. Dřevěné hračky nesou v sobě tradici a reprezentují minulost. Kvalitní dřevěné hračky se dědí po generace a i po letech jsou stále krásné.

Dřevěné hračky jsou trvanlivé, ekologické a zdravotně nezávadné

Hračky ze dřeva jsou absolutně ekologické. Přírodní materiál, navíc pokud nese označení FSC, je zdravotně nezávadný, nepoškozuje přírodu a je dokonale recyklovatelný. Certifikát FSC označuje dřevo, které je vytěžené ze zodpovědně obhospodařovaných lesů, přičemž je zachována biologická rozmanitost, ekologie a obnovitelnost zdrojů.

Zpracování dřevěných hraček nedovoluje takovou flexibilitu jako u plastových hraček, takže jsou jednodušší. Právě to v dětech rozvíjí fantazii, představivost a vizuální cítění. Pro hraní s hračkami ze dřeva potřebují více vymýšlet a improvizovat.

Plastové hračky, nevýhody: křehké, toxické, neekologické
Pružné a relativně pevné plastové materiály dovolují vyrábění hraček ze skutečně tenkých vrstev plastu, takže hračky jsou lehké a poměrně stabilní. Právě kvůli tomu jsou však i křehké a náchylné na zlomení. Když šlápnete na dřevěný vláček, nic se nestane, když však šlápnete na vláček z plastu, bude způsobný už jen do koše.

Plastové hračky představují potenciální riziko toxicity. Jde především o hračky od neověřených výrobců, často z asijských zemí, kde jsou používány škodlivé materiály na výrobu hraček. Jelikož malé děti si hračky často dávají do pusy, mohou takového hračky bez bezpečnostních certifikátů představovat velké zdravotní riziko.

I když jsou plastové hračky většinou recyklovatelné, nejednou znamená recyklace vyšší náklady než výroba zcela nové hračky. Takže plastové hračky představují vysokou ekologickou zátěž.

Dřevěné hračky, nevýhody: těžké, štěpivé, vyžadují ošetřování
Ve srovnání s hračkami z jiných materiálů jsou dřevěné hračky poměrně těžké. To představuje riziko při převrácení větších hraček, takže vždy je třeba hledět na dokonalou stabilitu. I když se děti obhazují dřevěnými hračkami, mohou si způsobit nepěkné modřiny.

Dřevěné hračky je vždy třeba vybírat s ohledem na věk dítěte. Malé děti, které si ještě trénují zoubky, mohou úpravu dřevěné hračky natolik poškodit, že se začne štěpit a vytvářet nebezpečné třísky.

Pokud máte dřevěné hračky určené do venkovního prostředí, musíte je čas od času ošetřovat. Obrousit a znovu natřít, taková péče při plastových hračkách odpadá.

Tagy: dřevěné hračky | dřevo | ekologie | Hračky | hračky ze dřeva | kvalita | plast | výhody

Čtěte na Rodičům

Komentáře