Zařizujeme dětský pokoj

Datum publikace: 19.05.2016

Kategorie: Novinky na trhu | Bydlení | Dětský pokojíček

Pro dětský pokoj neplatí při jeho vybavení nábytkem a doplňky ty samé zásady jako pro ostatní místnosti v našem bytě nebo domě. Stále musíme mít na paměti, že v dětském pokoji nebydlí dospělý člověk, ale obývá ho dítě. A to platí vždy, v podstatě až do okamžiku, kdy samo přijde s návrhem, že dětský nábytek a dětský pokoj je načase změnit.

Pokoj malého (před)školáka

Volnou ruku máme snad jen v okamžiku, kdy plánujeme dětský pokoj pro miminko; to je doba, kdy vše lze zařídit podle vlastních představ. Jakmile dítě odroste a nastane čas školky a školy, už v něm máme malého rádce, který si mnohdy dokáže prosadit svá přání. Vždy je však potřeba nehledět jen na design dětského nábytku, ale také na jeho bezpečnost, praktičnost, zdravotní nezávadnost, umístění, nebo i na zachovávání soukromí, sdílí-li pokoj více dětí. Výhodou dneška je tzv. rostoucí nábytek nebo výškově nastavitelný (např. stůl, židle). Zapomínat se nesmí ani na správné osvětlení, ať již přírodní či umělé, celkovou barevnost a podlahové krytiny. Pokoj musí být pro dítě útočištěm, hernou, ložnicí i místem pro učení, zkrátka bezpečným místem, kde se cítí dobře a příjemně.

Postel – nejdůležitější investice

Vybrat a zakoupit postel není jen tak. Kvalitní dětská postel a nová matrace by měly být základem pokoje, jakmile dítě odroste z dětské postýlky. Pevná, v příjemných barvách, zdravotně nezávadná postel může být z masivu, nebo třeba lamina a MDF.

V případě návštěvy kamaráda děti určitě přivítají postel s výsuvným šuplíkem a druhou matrací, kterou využijete jako přistýlku.

Dětská postel s přistýlkou

Pokud bojujete s prostorem, řešením je vysoká postel, pod kterou lze umístit skříňky s úložnými prostory.

Stále oblíbené a navíc praktické v případě více dětí jsou pak dětské palandy neboli patrové postele. Ty dnešní jsou nejen tradiční a jednoduché, ale zakoupit můžete patrovou postel v barevné variantě pro kluky a holky, ale také např. v designu dopravního prostředku – autobus, hasičské auto atd. Zvýšené postele nemusí však sloužit jen pro spánek, v jejich spodním patře menší děti naleznou tajné zákoutí v textilním domečku. Pro veselé vstávání pak může posloužit skluzavka.

Vyvýšená dětská postel

Jednolůžkové dětské postele, patrové postele, nebo postele s přistýlkou se vyrábějí v mnoha variantách. Při výběru postele, stejně jako při zařizování dětského pokoje vždy dbejte na to, aby vše bylo vhodné pro věk dítěte, nechte ho vyslovit vlastní názor, dopřejte mu soukromí a pomozte mu tak vytvořit vlastní útulný domov.

Tagy: dětské pokoje | dětské postele | dětský nábytek | patrové postele

Čtěte na Rodičům

Komentáře