Voňavý porod už není exotika

Datum publikace: 11.05.2017

Kategorie: Zajímavosti ze světa těhulek | Porod

Příchod děťátka se přiblížil, taška do porodnice je už připravená, všichni netrpělivě očekávají, až „to“ přijde. Hodně samozřejmě záleží na tom, jak dosud probíhalo těhotenství, v jaké kondici je budoucí maminka i zda se počítá s přirozeným porodem. Pokud bylo a je vše v pořádku, lze se v řadě porodnic domluvit na individuálním porodním plánu.

Dnes je již poměrně běžné, že u porodu je přítomný partner nebo dula, v některých porodnicích vycházejí budoucím maminkám vstříc například s možností volby polohy nebo samostatným porodním pokojem s gymnastickými míči, či porodní vanou. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli polohu či pomůcky, spolehnout se určitě můžete i na přírodní pomocníky, které vám porod doslova provoní.

S aromaterapií v těhotenství a při porodu má zkušenosti dula Kateřina Broncová. „Můj cíl a moje pomoc spočívá v jednoduchém přístupu – chci, aby se žena cítila dobře a bezpečně. Osvědčila se mi vůně levandule a citronu. Ovoněním prostoru si tak vytvoříme známé prostředí, kde se cítíme dobře a jistě“.

Vedle produktů, které jsou určené pro domácí použití během těhotenství, nastanou-li konkrétní potíže při porodu, vyškolená porodní asistentka má k dispozici podrobnou recepturu, jaké éterické oleje i další suroviny použít, aby se rodičce ulevilo. Sama si podle konkrétního návodu namíchá přímo na porodním sále potřebnou směs k okamžitému použití. Tyto receptury vznikly ve vývojovém oddělení Nobilis Tilia a s pomocí odborných školitelů se s nimi porodní asistentky nadále učí pracovat.

Například v porodnici v Jablonci nad Nisou aromaterapii u porodů používají již šestým rokem. Hana Appeltová, zdejší porodní asistentka, si pochvaluje zejména levanduli: „Používáme ji především do difuzéru, nastávající maminky se díky ní zklidní a lépe komunikují. Oblíbená je také mandarinka, navozuje pozitivní emoce. Máme k dispozici i návody na přípravu vhodných směsí, například do mandlového oleje mícháme éterický olej a citron a dáváme směs přítomným tatínkům, aby rodičkám masírovali chodidla. Maminky to pak popisují jako pocit "uzemnění" - jako krásnou realitu v náročnému snu,“ říká Hana Appeltová.

Tlak na využívání aromaterapie v porodnictví přichází z vícero stran. Od budoucích maminek, které chtějí co nejpřirozenější průběh porodu bez zbytečných zásahů, přes porodní asistentky. Ovšem výjimkou nejsou ani samotní lékaři, kteří v posledních letech odborníky Nobilis Tilia oslovují s přáním, aby jejich personál na porodních sálech naučili s aromaterapeutickými přípravky efektivně a profesionálně pracovat. V současné době jsou tak aromaterapii ochotni nabízet nejen soukromé porodní asistentky a duly, ale rovnou celé porodnice – nejen ve zmíněném Jablonci nad Nisou, ale například i v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí.

K provonění porodu a zároveň pro jeho zvládnutí můžete využít také již hotové výrobky. Těhotenský masážní olej Poupátko má uvolňující a uklidňující účinky pro miminko i maminku. Směs éterických olejů napomáhá zklidnění předčasných porodních stahů, a tím může přispět k oddálení předčasného příchodu miminka na svět.

Když už se k porodu opravdu schyluje a přichází tzv. první doba porodní, kdy se kontrakce objevují v pravidelných časových intervalech, přichází na řadu Masážní olej Gaia. Miminko v tuto chvíli začíná sestupovat porodními cestami a děložní hrdlo se otevírá. Nejpříjemnější pomocí je v tuto dobu masáž, a to ramen, šíje, oblasti kříže, ale také chodidla, dlaně a zápěstí. Masážní olej Gaia nese jméno po Matce zemi a obsahuje směs éterických olejů, které pomohou rodící ženě tuto dobu plně prožít s pocitem důvěry ve vlastní tělo a v přirozený cyklus přírody. Pokud ale byly rodičce podány léky, je třeba s masáží olejem počkat půl hodiny.

Po celou dobu porodu je vhodné nastávající maminku také osvěžovat, ideální je k tomu Květová voda růžová. Má zklidňující a zchlazující účinky. Vůně růže mimořádně harmonizuje psychiku, působí antidepresivně a dodává sílu být ženou a matkou. Masážní směs Isis, pojmenovaná podle egyptské bohyně matky, podporuje a zesiluje kontrakce, což přispívá k vlastnímu vypuzení miminka z dělohy. Směs proto aplikujte, až nastane ten správný okamžik, nejlépe po konzultaci s porodní asistentkou. Směs éterických olejů prohlubuje dýchání a okysličení organizmu, čímž zmírňuje bolest při kontrakcích.

Všechny uvedené výrobky jsou vysoce kvalitních surovin, což potvrzuje i to, že všechny jsou Certifikovanou přírodní kosmetikou BIO.

Po porodu je vhodné co nejdříve začít s ošetřováním hráze – Gel na podporu hojení hráze Mithra má chladivé účinky a díky obsaženým éterickým olejům je účinným pomocníkem v tomto období. Má analgetické a adstringentní účinky a působí antisepticky. Podporuje tak rychlé zhojení a regeneraci tkáně, působí zároveň preventivně proti vzniku infekcí a zánětů.

Zapomenout bychom neměli ani na dělohu. Ta se po porodu začíná zavinovat a Masážní olej Auriel v tom účinně pomáhá, dále snižuje intenzitu poporodních stahů dělohy. Harmonizuje také hladinu ženských hormonů a přispívá tak k rovnováze maminky.

Pro podporu kojení je pak bylinná směs Čaj pro kojící maminky. Směs léčivých rostlin podporuje tvorbu mateřského mléka, dodává potřebné vitamíny a minerály, příznivě ovlivňuje metabolismus a působí proti nadýmání. Mateřským mlékem se pak účinné látky přenášejí na miminko, kterému pomáhají zmírnit případné koliky. Laktaci lze podpořit i jemnou masáží prsou, která podporuje tvorbu a uvolňování mateřského mléka, a na to se výborně hodí masážní olej Litai. Obsahuje bio šípkový olej, a látky které regenerují pokožku prsou a jsou vhodné i pro jemnou dětskou pokožku, takže před kojením není nutné olej z prsou smývat.

Tagy: Aromaterapie | BIO kosmetika | porod

Čtěte na Rodičům

Komentáře