Těhotenství, porod a aromaterapie

Datum publikace: 05.12.2015

Kategorie: Vztahy | Vývoj dítěte | Partnerské vztahy | Mezilidské vztahy | Psychika

Atmosféra rodiny se během těhotenství zcela jistě změní, a to v mnoha viditelných i neviditelných projevech a polohách. Může to sice vypadat, že hlavním zdrojem změn je matka, ale všichni ostatní jsou tak trochu také v „jiném“ stavu a generují svým chováním změny, které mohou produkovat napětí, stres, obavy… To nakonec může přinést nežádoucí nesoulad a s ním ostych, až nechuť k poskytnutí vzájemné a tak potřebné pomoci.

Tato pomoc není ve slovech, i když ta jsou také velmi důležitá, ale v dotycích. Rodiny, jejíž členové se málo dotýkají, nebo jsou jejich doteky formální a chladné, mají v tomto období problém a atmosféra rodiny může být pro matku a dítě velkou zátěží. Je třeba všem pomoci s uvolněním, zintenzivněním pozitivních prožitků, odstraněním napětí a stresu.

Nepodceňujme dotyky

Zde svou pomoc mimo jiné nabízí přírodní vůně, především silice jasmínu, růže, santalového dřeva, pomeranče a pomerančových květů, geránia a heřmánku. Ideální je použití éterických olejů v již hotových produktech, kde spolupůsobí synergicky na celý organizmus matky – v koupeli a masáži. Čím častěji bude matka používat takové produkty (Feminol, Regenerační balzámy, Osvěžující balzámy), tím více důvodů ke vzájemným dotekům bude rodina mít a tím méně stresu se dostaví.

Regenerační pleťový balzám a Feminol

Velmi prospěšné jsou také silice levandule, ylangu, citrónu a majoránky, muškátové šalvěje, jalovce. Jejich uplatnění je také na ranní nevolnosti, otoky, močové potíže apod.

Zvláštní kapitola je pak péče o pokožku a příprava na porod. Na denní potírání proti striím je výborný Regenerační balzám, zatímco na masáž hráze používejte 1% roztok růže a heřmánku v jojobovém vosku.

Také nezapomeňte na své žíly a možný výskyt hemoroidů. Kromě pohodlného ležení na zádech s nohama položenýma na židli, si dopřejte lehké potírání lýtek přípravky Varixmed a Rutinol z důvodů prevence. Na hemoroidy používejte přípravek Gallotin. Všechny tyto produkty obsahují řadu silic s okamžitým a hojivým účinkem.

Na každý závěr dne, kdy je rodina pohromadě, si dopřávejte malé i větší masáže navzájem a použijte kterýkoliv z našich Tělových olejů či Balzámů.

Nezapomínejme na miminko

Nezapomínejte také na miminko, i ono si zaslouží masáž a věřte tomu nebo ne, co uklidňuje maminku, to dělá dobře i miminku. To vás pak odmění klidnou povahu a lepším spánkem. To není špatná motivace co, tatínkové? Více o masáži dětí a masáži kojenců.

Tagy: aromaterapie | éterické oleje | rodinné vztahy | těhotenství

Čtěte na Rodičům

Komentáře