Je vhodné cestovat s malými dětmi a kam?

Datum publikace: 02.08.2017

Kategorie: Batole | První rok batolete

Cestování s malými dětmi, ať už na několikadenní dovolenou v zahraničí nebo jen víkendový pobyt na území naší krásné země, je pro většinu rodičů noční můrou. Ještě před odjezdem si v hlavě vybarvují ty nejčernější scénáře a představují si, jak jejich ratolesti na zadních sedačkách zlobí, vztekají se, křičí nebo pláčou. Pro děti je cestování tak trochu nuda. Prvních pár minut je to baví, ale jakmile nemají program nebo lákavou vidinu před sebou, začíná peklo.

Není se tak čemu divit, že spousta rodičů řeší otázku, zda s dítětem vůbec někam cestovat. A když už, jak ho v autě zabavit, aby byla cesta příjemná pro obě strany? Řešíte-li podobné dilema, přečtěte si náš dnešní článek!

Je rozumné cestovat s malým dítětem?
Hned na samotném začátku si odpovězme na otázku, která vám vrtá hlavou asi nejvíce: je vůbec rozumné s malým dítětem někam cestovat? A odpověď? Určitě! Psychologové jsou totiž toho názoru, že děti zvládnou cestu dlouhou i 1000 km, a to naprosto v pohodě. Někteří odborníci jsou dokonce přesvědčeni, že děti zvládají delší trasy mnohem lépe, nežli dospělí.

Nejjednodušší je to s dětmi v kojeneckém věku. Na takto malá dítka má jízda v autě uklidňující vliv, a většina dětí tak cestu prospí. U batolat je důležité nedat najevo nejistotu. Pokud tedy chcete vyrazit na dovolenou s dítětem v batolecím věku, snažte se být pořád dobře naladěni. Dítě z vás musí cítit pohodu a vaším úkolem je ratolest motivovat a zabavovat jej. Když budete v pohodě vy, bude v pohodě dítě.

Pravidelné zastávky jsou nutností
Pokud bychom na dovolenou jeli bez dětí, můžeme si dovolit dělat zastávky po několika hodinách - v případě kratší cesty ji můžeme zvládnout na jeden zátah celou. Když ale jedete s ratolestmi, je potřeba zastavovat co každou hodinku a půl. Děti potřebují pohyb, a když jsou delší dobu uvázaní v sedačce, začíná to pro ně být svazující, omezující a frustrující. Pak se nemůžeme divit, že se vztekají, když je jim to nepříjemné. Na své cestě proto pravidelně zastavujte, nechte dítko proběhnout, vyčurat, protáhnout se. Poté pokračujte dále.

Kam vyrazit s malými dětmi?
Možná si pohráváte s otázkou, zda je rozumné vozit dítě za hranice, například k moři. Dovolená u moře není v dnešní době nedosažitelným cílem a to dokonce ani s malými dětmi. Jak jsme již naznačili výše, děti zvládnou cestu kolem 1000 km. Budete-li jim dělat přestávky a budete-li mít připravený program v podobě pohádek, oblíbených písniček na CD, karet, omalovánek, hraček a podobně, pak není problém vyrazit s dítětem i k moři a užít si zde báječnou rodinnou dovolenou.

Tagy: batole | cesta autem s dětmi | cestování | dítě

Čtěte na Rodičům

Komentáře