Provoněné těhotenství

Datum publikace: 18.05.2017

Kategorie: Psychika | Krásná maminka

Těhotenství bývá bezesporu jedním z nejkrásnějších období v životě ženy. Období očekávání příchodu miminka je pokaždé jedinečné a mělo by být především v režii nastávající maminky. Věděly jste, že těhotenství si můžete provonět a zároveň i díky vůním ulevit od nejrůznějších obtíží, které požehnaný stav mohou provázet?

Protože neexistují relevantní výzkumy, jak éterické oleje ovlivňují vývoj plodu v děloze, považuje se za bezpečnější žádné éterické oleje v prvním trimestru nepoužívat, zejména u žen, které dosud s aromaterapií neměly žádnou zkušenost. Od druhého trimestru je pak aromaterapie příjemným voňavým společníkem, a mnohdy díky dulám a aromaterapeutům zároveň průvodcem tímto jedinečným obdobím v životě ženy.

V období těhotenství stoupají nároky na ženské tělo, na jeho fyzické funkce i psychiku budoucí maminky. Obě roviny jsou přitom úzce propojené a vůně přinášejí jemnou a přirozenou pomoc, ochranu i úlevu od těhotenských obtíží. Pokud totiž ulevíme nepříjemným fyzickým příznakům, zlepší se i psychická pohoda, budeme-li působit na vyrovnávání psychických stavů, fyzické symptomy už nebudou vnímány tak výrazně.

„Zejména masáže jsou v těhotenství velmi prospěšné, uleví totiž od bolestí zad, zmírní otoky nohou a v neposlední řadě pomohou zvládnout i emoční změny, které těhotenství doprovázejí. Zkušený aromaterapeut by měl s těhotnou ženou nejprve ověřit, které vůně jí vyhovují, a podle toho vybrat ty, které pomohou od konkrétních obtíží,“ říká aromaterapeutka a masérka Tereza Machová. „Na nevolnosti pomáhají citrusy“, dodává Tereza Machová. Nezapomeňte také na to, že konkrétní oleje jsou v těhotenství přímo zapovězené, to by měl ale aromaterapeut vědět. Jedná se například o bazalku, mátu peprnou, řebříček, nebo list skořice. Takový jasmín pravý je skvělým pomocníkem k porodu-zahřívá a prokrvuje dělohu, čímž podporuje stahy dělohy, odstraňuje strachy a pomáhá při zrodu nového začátku. To je podle Terezy Machové odkaz na skutečnost, že s aromaterapií je nutné pracovat celistvě.

Na Terezu Machovou se také obracejí ženy s pocity nejistoty, neklidu, zda těhotenství a mateřství zvládnou, zda v této roli obstojí. „Vzpomínám na klientku, která pookřála po pravidelném užívání růže damašské a geránia, zcela se proměnila, konečně měla radost ze života a na miminko se začala velmi těšit“. „Těhotná žena často potřebuje zklidnění a ujištění se v mateřské roli. Sama jsem alternativní maminka, praktikuji kontaktní rodičovství, proto i těhotné ženy podporuji v kontaktu se sebou sama a svým miminkem a snažím se je za pomoci aromaterapie vést k přirozenému porodu bez zbytečných zásahů lékařů. Věřím, že oporu nacházejí také v období po porodu, kdy společně řešíme nesnáze týkající se kojení, kolikových stavů miminka, pláče a vzájemného neklidu“.

A jak si pomoci s aromaterapeutickou kosmetikou sama?

Za vyzkoušení určitě stojí Inhalační tyčinka proti nevolnosti, jejíž vůně harmonizuje zažívání a uleví nejen při těhotenské nevolnosti, ale třeba i při podobných problémech z trémy, stresu i cestování. Speciální bylinkový čaj pro těhotné z Vlčí Hory zmírňuje pocity nevolnosti a dodává tělu potřebné vitamíny a minerály

 Samozřejmostí v těhotenství je zvýšená pozornost při péči o pokožku, pleť i intimní hygienu. Sprchový gel Ylang-ylang obsahuje stejnojmenný éterický olej, který výrazně zklidňuje nervovou soustavu, povznáší ducha a harmonizuje emoce. Sprchový gel má označení jako Certifikovaná přírodní kosmetika. Pro hygienu intimních partií je vhodný Gel pro intimní hygienu Fema nebo Hydrofilní olej Fema. Oba mají zklidňující a antiseptické účinky a oceníte je nejen v těhotenství i pro jejich antimykotické účinky.

Větší pozornost si zaslouží během těhotenství nohy, které jsou v tomto období náchylnější ke vzniku rozšířených žilek a křečových žil. Kaštanový gel je účinný jako prevence rozšířených žilek, používá se ke zlepšení elasticity a prokrvení pokožky, má zklidňující účinky, tlumí otoky, zlepšuje pružnost a pevnost cév. Gel je také vhodný při únavě a otocích nohou, které jsou obvyklé zejména ve druhé polovině těhotenství. Tělový a masážní olej Křečové žíly je vhodným pomocníkem při unavených, „těžkých“ nohách, má silné čisticí účinky a ulevuje při křečových žilách. Tento olej je navíc té nejvyšší kvality – Certifikovaná přírodní kosmetika BIO.

Zapomenout nesmíme ani na strie. Ideální je věnovat jim pozornost a pokožce dodávat nejen látky podporující pružnost, ale i bohatou výživu. Například Tělový a masážní olej Péče při striích obsahuje směs rostlinných olejů, která přispívá ke zlepšení pružnosti podkožního vaziva a k prevenci výskytu strií. Pokud se už objevily, při dlouhodobém a pravidelném používání olej přispívá k jejich hojení. Vůně tohoto oleje navíc harmonizuje případné emoční výkyvy, které mohou v těhotenství nastávat.

V posledním trimestru (6 až 8 týdnů před termínem porodu) pak odborníci doporučují těhotným ženám provádět masáž hráze. Je to proto, že se díky pravidelným masážím hráz stane elastičtější a při porodu je pak méně náchylná k poranění a lze tak předejít i případnému nástřihu, který je v řadě porodnic běžnou praxí. Díky Masážnímu oleji Labael se hráz dobře prokrvuje a tím se zlepšuje i její elasticita. Pro ženu je obsažená směs éterických olejů i pomocníkem v psychickém naladění na blížící se porod.

Tagy: aromaterapie | BIO kosmetika | příprav na porod | těhotenství

Čtěte na Rodičům

Komentáře