6 zásad pro bezpečné koupání v těhotenství

Koupání v době těhotenství: jít či nejít do bazénu, to je oč tu běží

Datum publikace: 15.07.2015

Kategorie: Zdraví v těhotenství | Maminky a tatínkové

Zanedlouho začne období prosluněných letních dnů, které přímo svádějí k osvěžení ve vodě. Aby bylo koupání zdravé pro vás i vaše miminko, je dobré dodržovat několik základních pravidel a zásad. Povíme vám, které to jsou a na co si máte dávat pozor.

Moře a řeky jsou nejbezpečnější
Pro těhotné ženy je nejriskantnější koupání ve vodě stojaté, kde se při špatné údržbě množí sinice a další bakterie. Ty pak způsobují různá onemocnění. Běžné jsou například zažívací problémy (zvracení či průjmy), záněty spojivek, onemocnění dýchacího ústrojí či aseptické meningitidy.

Pokud ale máte koupání v bazénu či rybníku nejraději, nemusíte se ho vzdávat úplně. Stačí, když budete vyhledávat jen ta místa, kde máte jistotu, že je kvalita vody pravidelně monitorovaná a pečlivě hlídaná.

Řeky jsou pro koupání těhotných žen vhodnější než rybníky a nádrže, ale dávejte si pozor, abyste příliš neprochladla. Úplně nejlepší variantou je pak moře, které je všeobecně považované za nejčistší. Stejně tak vhodné jsou i nemocniční nebo veřejné bazény, které mají hodiny speciálně vyhrazené pro těhotné ženy. Většinou to bývá v době, kdy je voda čerstvě vyměněná.

Plavání v bazénu usnadní následný porod
Zajít si zaplavat do bazénu se budoucím maminkám vřele doporučuje. Ve vodě si odpočinou, odlehčí kloubní zátěž, posílí pánevní dno, uvolní ztuhlé zádové svalstvo i pletenec pánevní. To vše pak napomáhá hladšímu průběhu porodu. Při plavání se ale zbytečně nepřetěžujte. Poslouchejte svoje tělo a nenuťte se do aktivit, které vám nevyhovují. Pokud jsou vám vodní sporty cizí, klidně jen splývejte s hladinou a protahujte tělo drobnými pohyby.

6 zásad pro bezpečné koupání
1. Koupejte se jen tam, kde je stav vody pravidelně kontrolován.
2. Pokud chcete mít intimní partie dokonale chráněné, použijte hygienické tampóny napuštěné probiotiky nebo jiné vhodné přípravky.
3. Po koupání se ihned osprchujte.
4. Po plavání si oblečte suché plavky nebo oblečení. Pamatujte, že v těhotenství jsou ženy náchylnější k zánětům močových cest a různým infekcím.
5. Nesedejte si na vlhké lavičky a židle.
6. Choďte se koupat s doprovodem. Přítel či kamarádka mohou pomoci v případě nesnází. Pokud navštěvujete kurzy pro těhotné, můžete se spolehnout na přítomné porodní asistentky.

A jaké jsou vaše zkušenosti s plaváním v době těhotenství?

Zdroj foto: Mountfield.cz

Tagy: bezpečné koupání v těhotenství | koupání v těhotenství | zásady koupání v těhotenství

Čtěte na Rodičům

Komentáře