Se zvládnutými emocemi budou děti šťastnější

Datum publikace: 16.12.2015

Kategorie: Výchova | Vývoj dítěte | Vývoj školáka | Jak zabavit děti doma | Vzdělávání

Možná znáte podobné situace. Dítě je plačtivé nebo naštvané, Vy se snažíte zjistit, co se děje a ne vždy se Vám to podaří. Pokud i Vám dochází v podobných situacích inspirace a chcete dětské emoce rozvíjet, pak můžete sáhnout po pomůcce na rozvoj emoční inteligence.

Ani pro nás dospělé není někdy jednoduché orientovat se v tom, co právě cítíme. Přitom vyznat se v emocích je velmi důležité pro naši spokojenost. Pavla si všimla, že její dcerka chodí ze školy zkroušená, občas také odsekávala, aniž by k tomu měla zvláštní důvod. Na dotazy, co ji trápí, odpovídala: „Nic.“ nebo „Nevím.“ „O tom, co každý den přinesl, co nás trápí či těší, si povídáme každý den. V této situaci jsem ale nevěděla, jak zjistit, co se Emilce děje.

Pak jsem narazila na knihu s plyšáky o Ferdovi a mouchách. Díky podobnému příběhu a otázkám, které jsou u něj uvedené jako inspirace pro rodiče, jsem zjistila, že Emilku trápí posměch spolužáků a pomocí otázek v knížce jsme s Emilkou našly řešení,“ říká Pavla. Problém generace dnešních rodičů je často v tom, že doma se o emocích nebavili a teprve nyní, v dospělosti, téma otevírají. Přitom dovednost zvládat svoje emoce mají učit své děti. A často oprávněně tápou. Pak jim návodná pomůcka může mnohé ulehčit. 

Mějte emoce svých dětí pod kontrolou

Proč se věnovat emocím?

Emoce jsou v životě důležité, motivují nás, provázejí životem. Je jimi ovlivněno naše vnímání. I když třeba objektivně neprožíváme náročnou či tíživou situaci, mohou to být právě emoce, co „nám zavaří“. Pokud je máme zvládnuté, pak máme vytvořený základ pro spokojený život. Znalost vlastních emocí nám pomáhá orientovat se i v emocích ostatních a díky tomu máme lepší vztahy. A pracovat s emocemi dětí se vyplatí už od útlého věku. Je totiž dokázáno, že děti, které umějí pracovat s emocemi, jsou asertivnější, spokojenější, oblíbenější a mají také lepší studijní výsledky.

Jak dětem přiblížit svět emocí

Pro rozvoj emoční inteligence je vhodné, když s dítětem často mluvíme o svých i jeho emocích, pojmenováváme je, řešíme, jak se dítě i my cítíme v různých situacích. Dítě se učí napodobováním a rodiče jsou pro něj vzorem. Také jim mohou pomoci příběhy, prostřednictvím kterých mohou rodiče vysvětlovat konkrétní situace názorněji. Toho využívá vzdělávací hračka s knihou Emušáci, které ve spolupráci s dětskými psychology připravila společnost Scio. Jednotlivé pohádky se věnují několika emocím a jsou doplněny otázkami a aktivitami. Rodiče tak vědí, kde při čtení pohádku zastavit, na co se dětí ptát, jak reagovat. Se sadami mají dobré zkušenosti nejen rodiče, ale také pedagogové a psychologové. Více informací najdete na www.emusaci.cz.

Tagy: dětské emoce | dětské hry | pozitivní emoce | rozvoj emocí

Čtěte na Rodičům

Komentáře