Smysluplný dárek (nejen) pro děti? Ten, který baví a rozvíjí!

Datum publikace: 09.12.2015

Kategorie: Vývoj dítěte | Hračky pro děti | Vývoj školáka | Jak zabavit děti doma | Vzdělávání

Řešíme to dnes a denně. Na trhu existuje nepřeberné množství hraček pro děti. Zvlášť před Vánocemi se na nás valí nabídky prodejců hraček a děti nám s radostně vykulenýma očima sdělují, že chtějí to super auto, či tu super panenku. My rodiče ale víme, že mnoho hraček poletí do kouta a námi vynaložené peníze se ztratí v nenávratnu. Jak mít jistotu, že vybereme smysluplnou hračku? Kritériem pro výběr by měla být kvalita a to, co hračka dítěti dá. Díky kvalitní hračce se totiž může rozvíjet, a to dokonce v oblastech, které jsou pro něj vhodné.

Hra je pro děti naprosto přirozená činnost a my dnes už víme, že děti hrou jen tak „nezabíjejí“ čas, ale že se díky ní učí. Podle typu hry to jsou různé dovednosti, jako například komunikace, kreativita, logické myšlení nebo emoční inteligence. Vhodné hračky rozvíjí fantazii, učí děti rozumět sobě samým i světu okolo, ale také je učí řešit problémy. Každé dítě je jiné a baví ho jiné věci. Určitým vodítkem pro výběr hraček, které mají rozvíjet a vzdělávat, je věk dítěte.

Výběr hraček podle věku dítěte

Předškoláci potřebují rozvíjet jemnou motoriku, komunikaci, řečové dovednosti, postřeh, základy uvažování či kreativitu a schopnost poznávání svého okolí. Potřebují uspokojit svou objevitelskou potřebu, proto je nadmíru vhodné vybírat jim pro to vhodné hry, tím můžeme totiž i redukovat neblahé a někdy nevratné dopady jejich objevování v domácnosti. :) Vhodné je podporovat u nich potřebu napodobování nebo rozvíjet emoční inteligenci.

Tip: Máte doma předškoláka? Pak ho můžete zábavnou formou připravit na vstup do první třídy prostřednictvím příběhu o ztracených výzkumnících na pustém ostrově s hrou Akce ostrov.

Akce ostrov

Ve věku 6 až 10 let už dítě zvládá základní návyky a je možné zaměřit se na rozvoj takových dovedností, jako jsou jemnější motorika, řečové dovednosti a tvoření příběhů. Rovněž se rozvíjí základní matematickou představivost. Oblíbené jsou hry na různá povolání. Stále je u nich vhodné pracovat na rozvoji kreativity a fantazie. V tomto věku už bychom měli již více zohledňovat to, co dítě baví a zajímá, v čem se samo chce rozvíjet a tomu přizpůsobit výběr hraček.

Tip: Emoční inteligence je důležitá pro pocit štěstí a naplněnosti v životě. Schopnost rozumět emocím a umět s nimi pracovat, je důležitá pro život. Pomůckou pro rozvoj emoční inteligence jsou Emušáci.

Emušáci

Ve věku 10 až 15 let již děti zvládají většinu her určených jak pro děti i pro dospělé. Hry se již zaměřují na rozvoj složitých strategií. Rozvíjí se také abstraktní myšlení. Děti ztrácejí zájem o dětské hračky a začínají se zajímat více o deskové nebo karetní hry, hračky, které jim umožní něco budovat, tvořit a objevovat nebo prostě zažít spoustu legrace. Líbí se jim také dobrodružství a tajemno.

Obecně platí, že čím více se nám podaří hru vybrat na míru schopnostem a silným stránkám dítěte, tím větší z ní bude mít radost.

Tip: Pro všechny, kdo chtějí trénovat logiku, plánování a představivost je vhodná rychlá a oblíbená hra Splendor, ve které se hráči stanou obchodníky v období renesance. Snaží se získat doly na drahé kamení, dopravní prostředky a obchody - to vše s cílem nashromáždit co nejvíce bodů.

Splendor

Nezapomeňte ale, že i dospělého nebo dospívajícího potěšíte hrou. Je to pro ně nejen příležitost relaxovat, ale také rozvíjet své schopnosti. Vhodné jsou hry náročnější na logiku či strategii. Potěší je ale i takové, při kterých mohou něco budovat, rozvíjet kreativitu nebo si rádi zahrají hru tematicky navazující na jejich koníčky.

Tip: Skvělá hra pro všechny, kdo si rádi hrají se slovy. Ve hře, která obsadila první příčky ve světovém hodnocení párty her, si zahrajete na špióny a ještě budete rozvíjet spolupráci, paměť a komunikaci. Hra Krycí jména pobaví dospělé a zvládnou ji děti od 12 let.

Krycí jména

Jak hračky vybrat?

Existuje projekt, který se věnuje přímo výběru smysluplných, kvalitních a vzdělávacích hraček Hračky vzdělávačky. Díky projektu můžete najít rozvojové hračky na jednom místě a navíc si třídit výběr podle věku nebo schopností, které chcete rozvíjet. Navíc na webu najdete nápadníky aktivit, které jsou vytvářené k jednotlivým hračkám i hrám a umožňují využít maximálně a mnohdy netradičně potenciál hraček. Nápadníky připravují lidé, kteří se věnují pedagogice i psychologii. Každá hra i hračka projde rukama odborníka, až potom je doporučována a je k ní vytvářen zmiňovaný nápadník aktivit. Pro ty, kdo jsou z Prahy, nebo si udělají do Prahy výlet, je dokonce možné zajít na bezplatnou konzultaci ohledně výběru hračky.

Tagy: hračky pro děti | rozvoj dítěte | smysluplný dárek | zdelavaci hracky

Čtěte na Rodičům

Komentáře