Pro nás rodiče je nejkrásnějším dárkem dětský úsměv.

3 nejlepší vánoční dárky pro Vaše děti, které zvládnete vyrobit

Datum publikace: 17.12.2014

Kategorie: Rodiče a děti | Maminky a tatínkové

Znáte to také? Při pořizování vánočních dárků se své milované ratolesti snažíte udělat co největší radost. Vánoce snů. Už při balení vás napadne, že je toho docela dost. No a pak se dostaví s nadílkou zbytek rodiny.

První přistoupení ke stromečku je pro mne vždy ohromující. Nejsou tam dárky tři ani čtyři. Ale často patnáct, dvacet či třicet. A začíná několika hodinové rozbalování. Ti co rozbalují najednou, to mají za sebou rychleji. Řada z rodin však rozbaluje dárky jeden po druhém a těší se z překvapené reakce. U prvních tří to ještě jde. Záhy se však především naše děti dostanou na jakousi rozbalovací linku. Roztrhají obal, vyndají dárek a odloží, roztrhají obal, vyndají dárek a odloží. Po cca. 10 kusech již ani nerozbalují. Stává se vám to také? Pak je mi vaše ano upřímně i úlevou, jelikož u nás je to přesně tak. Každý rok se snažím počet dárků omezit a to hlavně u babiček, tet, pratet apod. Rodina jsme početná. Zatím marně. Vánoce končím s rozhořčením nad tím, že se mi ty hodnoty, které chci dětem předávat, zase vymkly z rukou. Ježíšek byl opět „znásilněn“ konzumem.

KOLIK?

Když se zamýšlím nad tím, kolik dárků dětem nadělit, napadají mne fakta z psychologie. Klasická psychologická poučka praví, že v paměti je člověk schopen uložit 7 +/- 2chunků“ tedy kusů obsahového materiálu. Je maximální počet dárků, které si děti po vánocích budou schopny vybavit 9? Intuitivně bych volila číslo ještě menší, a to 5 – 7 dárků maximálně bez ohledu na věk.

MÁ VŮBEC RADOST?

Vánoce jsou pro všechny naplněné silnými pocity. To samozřejmě vnímají i děti a i pro ně to jsou mimořádné prožitky. V předškolním věku je naprosto běžné, že jsou tím děti zaskočeny. Nevědí, jak reagovat, jak vše dát do slov. Vždyť jsou to jedny z prvních Vánoc, které opravdu „vědoměji“ prožívají. A ještě je to celé opředeno neuchopitelným ježíšovským kouzlem, zázrak :-). U některých dětí je běžné, že z přemíry emocí dárky rozbalovat nechtějí. Nebo dárek rozbalí a ani se na něj nepodívají. Rodinu, babičky a dědečky to pak mrzí a děti se dostávají pod ještě větší tlak. Možná vám pomůže s touto variantu předem počítat. Nechme dítěti čas a prostor na zklidnění. Uvidíte, že za pár dní se k dárku zajisté vrátí s plnou radostí. Babi pak můžete poslat třeba fotku :-).

A JAKÉ JSOU TY NEJLEPŠÍ DÁRKY?

Dárkem nejcennějším pro děti a i pro váš a zároveň nejlevnějším mohou být tato překvapení. Díky příležitosti napsat tento článek už vím, co svým dvěma klukům nadělím. A text rovnou přeposílám babičkám :-).

1) VSTUPENKA DO RODIČOVSKÉ HERNY

Děti můžeme obdarovat poukázkou na 5 -10 vstupů (dle vašich možností) do rodičovské herny přímo u vás doma. Jediné, co musíte dělat je na 30 – 60 min. (zase dle možností) odložit vše a vejít do dětského pokoje. Nechte vašeho chlapečka či holčičku ať plně řídí, čím společný čas naplníte. Jak a s čím si budete hrát a jakou roli na sebe máte vzít. Uvidíte, že se to pro oba stane neskutečně cenným momentem, který si vzájemně budete hýčkat.

2) KURS VAŘENÍ S BABIČKOU/DĚDOU (5 vstupů)

Ježíšek může donést dětem kuchařku, z které si s prarodiči vyberou recepty a společně je uvaří. Opět jde především o společně strávený čas, laskavé povídání a objevování kouzla mezigeneračního vaření. Pokud děti dostanou 5 kupónků, které si mohou u prarodičů vybrat, budou opravdu nadšené.

3) POKLADOVKA PRO PĚT KAMARÁDŮ

Především starší děti budou nesmírně vděčné, pokud věnujete čas přípravě pokladové výpravy pro ně a pro jejich kamarády. Poukázka na zážitek, vaše úsilí na jeden den, a vzpomínky napořád. K nezaplacení :-). Nechte děti vybrat si téma, den a kamarády, které pozvou. Nadšení vás nemine. Již teď vám děkuji za podnětnou diskuzi a těším se na vaše zkušenosti.

Klára Votavová

Tagy: Nejlepší vánoční dárky pro děti

Čtěte na Rodičům

Komentáře