Je každé miminko krásné?

Viděli jste už někdy ošklivé dítě? aneb JSOU VŠECHNA MIMINKA KRÁSNÁ?

Datum publikace: 20.05.2015

Kategorie: Miminko | Vývoj dítěte | Rodiče a děti | Jak být dobrým rodičem

Z porodnice si domů přinesete svůj uzlíček roztomilosti a štěstí a zaplavuje vás celá řada pocitů. Vděk, obavy zda všechno zvládneme, nervozita, naplnění, láska…je jich tolik a jsou tak intenzivní.

A pak začnou chodit příbuzní, přátelé a věty tipu „No určitě celej táta!“ „Myslíš? Já v něm vidím mamku, jako malá vypadala přesně takhle!“ A za chvilku ještě „To jsou ale dlouhé prstíčky, bude z něj muzikant.“ „ A ty oči, malá princezna, bude krásná po mamince.“

Od prvních dní, co se miminko narodí, se na něj snáší déšť očekávání, nadějí a přání. Nakolik pak vůbec má miminko možnost vyvíjet se dle své přirozené jedinečnosti? A nakolik se stává naopak protikladem našich tajných nenaplněných snů a ambicí?

Děti s námi vyrůstají v jedinečné rodinné provázanosti. Občas se mi zdá, jako bychom při výchově skládali společně puzzle. Část dílků mají naše děti a část máme my. Vše do sebe parádně zapadá. Někdy zkoušíme nacpat dílek, kam nepatří. Jindy se rozčilujeme, že ať se snažíme sebevíc, složit se to nedá. Nic nefunguje. Každopádně obrázek našich dětí, nás jako rodičů a naší výchovy stavíme společně. Vše do sebe přesně zapadá a jedno od druhého se oddělit nedá. A přesně pro to, jsme tak citliví na komentáře ostatních.

Když se podíváte na rodiny kolem sebe. Jsou opravdu všechna miminka krásná? Viděli jste už někdy ošklivé dítě? Pátrám v paměti a zjištění mne překvapuje. Musím přiznat, že asi ano. Bylo jich velmi málo, ale ano. Před rodiči nikdo nedává nic najevo, ale řadu lidí to napadne. Ti „otrlejší“ si to později za jejich zády řeknou a ti necitliví to zmíní i před nimi např. jako drsný vtip. Byla jsem svědkem prudké hádky a rozkolu přátelství na jednom podobném komentáři. Jde vlastně o další společenské tabu a „obecnou“ poučku, že všechna miminka jsou krásná.

Krása sama o sobě je neskutečně relativní. Co připadá krásné nám, může být pro druhého úplně obyčejné nebo ošklivé. Jsem žena, maminka, kterou fascinuje dětský svět. Ano pro mne jsou všechna miminka krásná. I když nemají symetrický obličej, i když mají velikou pihu nebo pupínky…ta jejich čistá, bezbranná, rozesmátá a křehká kukadla jsou pro mne jednou z nejnádhernějších věcí na světě. Vy to můžete mít úplně jinak.

Co pro mne ale zůstává neměnné a objektivní? Že pro výchovu našich dětí je nejlepší si přesně tato naše hodnocení uvědomovat a pravidelně je odkládat stranou. Z vět tipu „ta je tak krásná, celá maminka“ se postupně ve výchově stávají výroky jako „divíš se? To má určitě po tobě!“ „chtěli jsme pro tebe to nejlepší studium a ty se nám takhle odvděčíš!“ Jedním z nejdůležitějších úkolů nás rodičů je si tato očekávání pravidelně uvědomovat a tvořit pro naše děti prostor, aby mohly být tím, kým opravdu chtějí být.

A jak se s tímto úkolem vypořádat? Pro mne je tou cestou práce na projektu mamaste, neboť stejně jako to platí u dětí, platí to i u nás u rodičů.

Mamaste neříká, jakými rodiči byste měli být. Mamaste vám pomáhá stát se takovými rodiči, jakými si přejete být!

Zdraví Vás Vaše Klára :-)

Tagy: mamaste | miminka | miminko

Čtěte na Rodičům

Komentáře