Připravte na školku dítě i sebe

Jak připravit rodiče na nástup do školky

Datum publikace: 26.08.2015

Kategorie: Vztahy | Vývoj dítěte | Rodiče a děti | Maminky a tatínkové | Jak být dobrým rodičem | Vývoj předškoláka

Za rohem čeká září a spousta rodičů nervózně přešlapuje, bloumá v myšlenkách a řeší podobné obavy. Jak své dítě co nejlépe připravit. Na webu kolují různé semináře, tipy, články, ale věřte, že z veliké části je to hlavně o rodiči.

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak připravit dítě na nástup do školky, je tedy připravit sám sebe. Své myšlenky, duševní nastavení a pocity. Pokud jsem si jako rodič rozhodnutím jistý, uvnitř cítím klid a pro dítě mám dostupnou větší dávku trpělivosti, vše půjde mnohem snadněji.

Přesně to je důvod, díky kterému často funguje, když děti do školky vodí tatínci. Jednoduše předávání tolik neprožívají a dětem dodávají oporu. Zároveň těmito slovy rozhodně nechci zlehčovat důležitost a náročnost tohoto okamžiku. Pro rodinu jde o jeden z velikých milníků. Vždyť poprvé vysílají své tolik opečovávané „miminko“ do světa.

Jak se tedy jako rodič mohu nejlépe připravit? Následujících pár bodů vás v myšlenkách navede. Dejte si čas, a místo pasivního čtení, zkuste na otázky opravdu odpovědět.

1. Jaké jsou důvody, proč dítě do školky dávám? 
(Opravdu odpovídáte? Žádné pasivní čtení:)) 

2. Nakolik jsem plně přesvědčen/a o důležitosti každého z těchto důvodů? 
(1 nejméně – 10 nejvíce)

3. Co nejlepšího mohu udělat já jako rodič v tuto chvíli pro své dítě?
(Co vás teď napadlo?)

4. Co chci jako rodič ovlivnit?
(Co je ta první myšlenka, která se v hlavě objeví?)

5. Jakým způsobem to udělám?
(Ještě chvilku, něco vás určitě napadne!)

Možná jste se zamysleli, našli několik odpovědí, ale zároveň vám hlavou víří spousta dalších otázek. Celá řada školek nabízí adaptační program pro děti. Ale co adaptační program pro rodiče? Právě z tohoto důvodu jsme na facebookových stránkách mamaste připravili tří týdenní online zpravodajství přímo ze školky.

Podělíme se s vámi o to, jak adaptace dětí probíhá a o tipy, které nám nejvíce zafungovali. Zodpovíme vaše dotazy, přidáme nápady a postupně si na školku přivykneme. Jak vaše děti, tak i Vy. Naším cílem je vám poskytnout maximální oporu. www.mamaste.cz

Tagy: mateřská školka | poprvé do školky | příprava do školky

Čtěte na Rodičům

Komentáře