Navštivte dětského dermatologa včas

Datum publikace: 05.05.2016

Kategorie: Dospívání | Zdraví

Dermatologie se úzce specializuje na zdravotní problémy v oblasti onemocnění kůže, vlasů, nehtů, mazových a potních žláz. Napříč spektrem onemocnění v oblasti dětské dermatologie se na první místo řadí atopická dermatitida, na níž se Canadian Medical Care velice významně zaměřuje.

Ordinaci navštěvují děti s lupénkou, pigmentovými névy, infekčním kožním onemocněním, vývojovými vadami a dědičným onemocněním. Mezi nejčastější kožní problémy u dětí od 13 let věku patří akné. Při správné péči a včasném vyhledání kožního lékaře je možné akné velice dobře léčit, stejně jako je možné v případě vážnějších dětských chorob průběh nemoci, po správné lékařské péči, zmírnit.

Pečujte o pleť Vašich dětí

Na klinice Canadian Medical Care se dětská dermatologie specializuje na vrozené vývojové vady, hemangiomy, pigmentové névy a na projevy geneticky podmíněných dermatóz. Mezi nejčastější dětská onemocnění patří atopický ekzém, lupénka a kožní infekce virového a bakteriálního původu.

Dětská dermatologie přijímá pacienty na základě doporučení praktického lékaře pro děti a dorost již od novorozeneckého věku. U novorozenců je posouzen celkový stav kůže, vlasů i nehtů a lékař se dále zabývá změnami ukazující na vrozené vývojové vady kůže a známky eventuálních genodermatóz. Po vyšetření je lékařem doporučena vhodná péče o kůži. V případě onemocnění u kojenců a malých dětí záleží na genetické dispozici, správném ošetřování dětské kůže od novorozeneckého věku a eliminaci nevhodných činností u disponovaných jedinců.

Zcela vyléčit chronickou dermatózu nebo autoimunitní onemocnění u dítěte nelze, ale je možné zachytit správnou léčbou nemoc tak, aby neovlivňovala negativně kvalitu života dítěte a rodiny. Atopický ekzém je nutné léčit komplexně a individuálně.

Nejčastější kožní problém adolescentů – akné

Vlivem pohlavních hormonů dochází ke zvětšování mazových žláz, zvyšuje se produkce mazu a množí se bakterie. V důsledku těchto procesů vzniká různě silná akné. Nejčastěji se vyskytuje v období puberty, ale může přetrvat až do dospělosti. O pokožku je nutné pečovat pečlivě a pravidelně. Dvakrát denně by se měla pleť umývat přípravky pro problematickou aknózní pleť. Pokud kosmetické přípravky stav pleti výrazně nezlepšují, vyhledejte pomoc dermatologa. Vhodná je také návštěva kosmetiky, při které kosmetička z pleti odstraní přebytečný maz mechanicky vymačkáváním. Návštěva kosmetiky se, k doplnění léčby akné, doporučuje jednou měsíčně. Kosmetické přípravky na očištění pleti používejte zásadně protizánětlivé a proti mazotoku. Strava na tvorbu akné zásadní vliv nemá, dbejte ale na zásady správné výživy. Na trhu jsou dostupné medikamenty zlepšující stav pleti. Tyto léky se prodávají pouze na lékařský předpis. 

Včasná návštěva dětského dermatologa pomůže významně zmírnit průběh kožního onemocnění

Dermatolog kliniky Canadian Medical Care stanoví každému pacientovi léčbu na základě závažnosti akné. Lékař mu může nabídnout kosmetické ošetření – čištění pleti, peelingové (slupovací) metody, léčbu chladem či chirurgický zákrok. V dospělosti je možné odstranit jizvy vzniklé v důsledku akné laserem nebo injekční aplikací kortikoidu do jizvy. U vážných hlubokých hnisajících abscesů je vhodné uvažovat o chirurgickém zákroku.

Pacient může být odeslán k hormonálnímu vyšetření. Akné se léčí dle závažnosti několik měsíců nebo řádově také let. Brzká léčba a soustavná péče o pleť výrazně zmírňuje tvorbu akné a délku jejího trvání, a proto se vyplatí navštívit dermatologa včas.

Neváhejte se před návštěvou lékaře objednat na konkrétní den a hodinu

Při návštěvě lékaře na naší klinice nemusí pacienti trávit dlouhé hodiny v čekárně, ale jsou standardně objednáni na konkrétní den a hodinu, kdy budou vyšetřeni lékařem.

Na každého pacienta, i novorozence, je vyhrazen dostatek času, při kterém se uskuteční samotné vyšetření a konzultace výsledků s pacientem, respektive se zákonným zástupcem dítěte. V případě další léčby či konzultace je pacient objednán dle svých časových možností. Aplikace klientské zóny v chytrých telefonech vám připomene další návštěvu lékaře.

Tagy: akné | dermatitida | dermatologie | ekzém

Čtěte na Rodičům

Komentáře