Jak překonat vánoční stres

Jak zvládnout stres kolem Vánoc?

Datum publikace: 22.12.2014

Kategorie: Novinky na trhu | Psychika | Maminky a tatínkové | Zdravá výživa | Zdraví

Přestože Vánoce jsou svátky klidu, v poklidu si je užije vskutku málokdo. Uklízíme, pečeme, vaříme a na poslední chvíli sháníme vánoční dárky, na které si často musíme i půjčit. Předvánoční shon a finanční záležitosti zdaleka nejsou jedinými stresujícími faktory. Přidává se k nim i zvýšená citlivost na emociální podněty vedoucí k pocitům napětí, zklamání a smutku.

Když nejsou Vánoce dle našich představ
Napětí vzniká, když nejsou Vánoce podle našich (mnohdy idealistických) představ. Nepodaří se nám vybrat vhodný dárek, nebo připravit sváteční pokrm, do toho děti zlobí a místo sněžení prší. Kromě toho s koncem roku máme tendenci bilancovat, mnoho z nás proto trápí nespokojenost se sebou samými. A pro ty, které opustil někdo z členů rodiny, jsou navíc tyto svátky bolestivým připomenutím jeho odchodu. Ve spojení s nedostatkem slunečního svitu vytváří tyto faktory ideální podhoubí ke vzniku deprese. Jak lze vánočnímu stresu a depresím předejít, abychom si mohli tyto svátky v klidu vychutnat?

Nejdůležitější je atmosféra
Pokud nechcete, aby Váš advent připomínal maratón, nebo spíše překážkový běh, v rámci něhož musíte zvládnout vygruntovat, napéct devatero druhů cukroví a k tomu vánočky, obalit kapra, nakoupit a zabalit originální dárky, stanovte si priority. Nejdůležitější je přeci pohodová atmosféra, Vaše rodina nejvíce ocení, když společně v klidu posedíte, a ne když bude sice všechno podle itineráře, ale Vy budete vystresovaná, unavená a vyčerpáním usnete pod stromečkem. Vždyť tři druhy cukroví bohatě stačí, darů nemusí být moře a úklid klidně počká na leden. (Nebo ho můžete udělat příště v předstihu třeba na Dušičky.)

Chraňte se před depresí
Když si nebudete na svá bedra nakládat neúnosné množství povinností, svátky si více užijete. Předejít lze také depresi. Velkou roli zde hraje pohybová aktivita, snažte se pravidelně sportovat, i když máte pocit, že Vám už nezbývá energie. Rozproudí se Vám přitom krev a zlepší nálada. Neméně důležité je složení jídelníčku, který by měl obsahovat nejen dostatek vitamínů a minerálů, ale také l-tryptofanu - esenciální aminokyseliny chránící lidský organismus před působením stresu a předcházející stavům úzkosti. Lidský mozek si totiž dokáže z l-tryptofanu syntetizovat serotonin známý jako hormon dobré nálady. Dostatečný přísun l-tryptofanu se pak postará o stabilní hladinu serotoninu a pomáhá předcházet depresím.

Dbejte na přísun l-tryptofanu
Zdroji l-tryptofanu jsou především červené maso a sladkosti, tedy potraviny, které se především s ohledem na štíhlou linii doporučuje jíst spíše s mírou. Alternativu těchto zdrojů představují doplňky stravy s obsahem l-tryptofanu, například pilulky dobré nálady Allegra Comfort, které jsou navíc obohacené o vitamín B6, a proto navíc podporují správnou funkci nervové soustavy – předcházejí tedy také podrážděnosti a nervozitě. Účinky užívání se projeví až po nějaké době, a to vzhledem k tomu, že se nejedná o návykové látky, nýbrž právě o doplňky stravy.

Přejeme Vám, ať jsou Vaše Vánoce skutečnými svátky klidu a lásky, vždyť o to hlavně jde. Tak šťastné a pohodové!

Tagy: pilulka dobré nálady allegra COMFORT | vánoční stres

Čtěte na Rodičům

Komentáře