Zdraví v těhotenství

Zimní sporty v těhotenství

Letošní zima sice zatím mnoho sněhu nenadělila, ale i tak je možné téměř na všech sjezdovkách v našich horách lyžovat. Zimní radovánky jsou pro rodiny s dětmi ideální náplní na jarní prázdniny a víkendy. Ale co vy, můžete lyžovat, pokud jste těhotná?

pokračovat na článek

Hubnutí po porodu s rozumem

Která z nás by si nepřála mít stejnou postavu po porodu jako v době před otěhotněním! Jenže jen málokterá žena nechá v porodnici všechny své kilogramy navíc. Většina z nás řeší otázku, jak se po narození děťátka rychle vrátit k původní váze. Pokud nechcete zhubnout na úkor svého zdraví nebo zdraví Vašeho miminka, ani riskovat, že ztracená kila naberete zase zpátky, doporučujeme hubnout zdravě – pomalu, ale jistě.

pokračovat na článek

Těhotná a nachlazená. Co můžete užívat?

Nachlazení patří mezi běžné zdravotní neduhy, kterých se díky nosním kapkám, tabletám a dalším medikamentům, anebo darům přírody, snadno zbavíme. Když je však nachlazená žena v jiném stavu, nemůže si dovolit sáhnout po libovolném přípravku proti rýmě a kašli, který má zrovna po ruce, neboť některé mohou mít nepříznivý vliv na vývoj plodu. Co smíte užívat v těhotenství a co ne? Čtěte dále!

pokračovat na článek

Zbavte své miminko prdíků a navíc vyhrajte v soutěži s Espumisan

Vaše miminko zničehonic začne plakat, kroutí se, je zarudlé v obličeji, nožičky přitahuje k bříšku. Křičí, křičí a není k utišení. Když se takto ohlásí bolavé bříško, je pohoda celé rodiny rychle pryč. Co s tím?

pokračovat na článek

Provoňte si porod i šestinedělí

Příchod děťátka se přiblížil, taška do porodnice je už připravená, všichni netrpělivě očekávají, až „to“ přijde. Hodně samozřejmě záleží na tom, jak dosud probíhalo těhotenství, v jaké kondici je budoucí maminka i zda se počítá s přirozeným porodem. Pokud bylo a je vše v pořádku, lze se v řadě porodnic domluvit na individuálním porodním plánu, aby se budoucí maminka i její nové miminko cítily co nejlépe jak při porodu, tak i po něm.

pokračovat na článek

Péče o kůži v těhotenství

Většinu žen trápí v těhotenství kožní problémy, nejčastěji se jedná o vznik strií, ztrátu pružnosti pokožky a zvýšenou pigmentaci kůže. Ptáte se, jak lze těmto problémům předejít? Poradíme Vám.

pokračovat na článek

Váhový přírůstek v těhotenství

Jaký je optimální váhový přírůstek v těhotenství? Jak ho můžeme ovlivnit? Přibíráte vodu nebo tuk? A jak se dostat po porodu znovu na svou původní váhu? 

pokračovat na článek

Kyselina listová v těhotenství - její význam a zdroje

Takřka v žádném článku určeném pro nastávající maminky nechybí zmínka o tom, že kyselina listová v těhotenství je velmi důležitá. O tom, proč je tomu tak, se dočtete níže.  

pokračovat na článek

Těhotenská průkazka je důležitý doklad

Těhotenská průkazka je důležitý osobní doklad každé budoucí maminky. Průběžně se do něho zaznamenávají údaje o zdravotním stavu, které souvisejí s těhotenstvím. Tyto údaje se průběžně aktualizují.  

pokračovat na článek

Bolest hlavy v těhotenství

Bolest hlavy v těhotenství trápí mnoho maminek. Co je její hlavní příčinou? Lze jí nějak předejít?   

pokračovat na článek

Dýchací obtíže v těhotenství dokážou potrápit

Těhotenství doprovází celá řada nejrůznějších neduhů. Nevolnosti, přibývání na váze, otoky, atd. Dýchací obtíže jsou jedním z nich. Kdy si máte poradit svépomocí a kdy naopak navštívit lékaře? Dočtete se níže. 

pokračovat na článek

Bakteriální infekce v těhotenství může být příčinou předčasného porodu

Bakteriální infekce v těhotenství je jednou z nejčastějších příčin předčasného porodu. Přitom se jí lze celkem snadno zbavit. Důležité je však zahájení její včasné léčby. 

pokračovat na článek

Vyšetření v těhotenství pro zdraví matky a plodu

Během těhotenství absolvuje každá budoucí maminka v rámci těhotenské poradny celou řadu vyšetření. Cílem vyšetření v těhotenství je zdraví matky a plodu, případně včasné odhalení vrozených vývojových vad a přerušení těhotenství.  

pokračovat na článek

Péče o nehty v těhotenství

Během těhotenství dochází v těle matky k mnoha hormonálním změnám. Jejich následkem mívá většina maminek krásné vlasy, ale oslabené nehty. Péče o nehty v těhotenství pomůže jejich stav částečně zlepšit.  

pokračovat na článek

Negativní Rh faktor může být v těhotenství komplikace

Jednou z komplikací v těhotenství může být také negativní Rh faktor. Pokud mají Rh negativní oba rodiče, nepředstavuje negativita žádný problém. Ten nastává v případě rozdílných Rh faktorů obou rodičů: když má matka Rh negativní a otec Rh pozitivní.

pokračovat na článek

Draslík v těhotenství

Draslík má pro organismus zásadní význam. Zajišťuje správnou funkci kardiovaskulárního systému, svalů a udržuje rovnovážný stav tekutin v těle. Jeho nedostatek se projevuje únavou, celkovou slabostí, poruchami spánku a srdečního rytmu, jedním z následků může být i zácpa.  V těhotenství potřeba draslíku stoupá. 

pokračovat na článek

Migréna v těhotenství dokáže potrápit

Pokud trpíte na migrény, pravděpodobně se Vám nevyhnou ani v období těhotenství, kdy si nemůžete vzít prášek proti nevolnosti. Jak zvládnout migrénu bez léků? A lze jí alespoň částečně předejít?

pokračovat na článek

Tvrdnutí dělohy v těhotenství

Tvrdnutí dělohy je provázeno nepříjemnými bolestmi břicha, které dokážou budoucí maminku pěkně potrápit. Pokud trápí také Vás, poradíme Vám, co může Vaše obtíže alespoň zčásti zmírnit.  

pokračovat na článek

Masáže v těhotenství

Jsou masáže v těhotenství vhodné? Jakým druhům masáže dát přednost, a jakých se raději vyvarovat? Jaké máte v těhotenství možnosti?  

pokračovat na článek

Těhotenské chutě a jak je ovládat

Čekáte miminko a pronásledují Vás těhotenské chutě? Pokud máte chuť na potraviny, jako jsou ryby, zelenina, nebo tvaroh, pak je to jen dobře, Ale co dělat, když se octnete v područí těhotenských chutí na nezdravé nebo dokonce za běžných okolností nejedlé věci? Poradíme Vám, jak lze těhotenské chutě alespoň částečně ovládat.     

pokračovat na článek