Výchova

Umíte komunikovat se svými dětmi?

Víte, že většinu mezilidských problémů má na svědomí špatná komunikace? To platí nejen mezi dospělými, ale také ve vztazích mezi rodiči a dětmi. Pokud se tedy na své děti často zlobíte, že udělaly něco špatně, anebo neudělaly to, co měly, možná se dopouštíte chyb v komunikaci.      

pokračovat na článek

Rodičovská autorita a její správná míra

Bojíte se, aby Vám děti nepřerostly přes hlavu, na druhou stranu se však nechcete chovat jako diktátoři? V tom případě si musíte získat tu správnou míru rodičovské autority.  

pokračovat na článek

Zásada čtvrtá: Tchýně je také babička

Postavení snachy nebo zetě je vždy nevděčné. Dobré vztahy se svou tchýní má vskutku málokdo. Pro dítě je však matka Vašeho partnera či partnerky babička.   

pokračovat na článek

Zásada třetí: Také jste chodili do školy

Protože nám záleží na tom, aby z našich dětí něco bylo, přejeme si, aby dosahovaly co nejlepších studijních výsledků. A samozřejmě také nechceme, aby ve škole měly nějaké kázeňské přestupky. Nikdo však není dokonalý. Dokonalí jsme nebyli ani my, když jsme chodili do školy.   

pokračovat na článek

Zásada druhá:Vzpomeňte si na své dětství

Velkou výhodu mají rodiče, kteří nikdy úplně nepřestali být dětmi, anebo velmi jsou empatičtí, a dokážou se snadno vcítit do dítěte. Pokud to není Váš případ, snažte si vzpomenout na své vlastní dětství.

pokračovat na článek

Dítě jako svědek důvěrností

Co dělat, když dítě přistihne své rodiče v intimní chvíli? A co nikdy nedělat?   

pokračovat na článek

Nahota a stud u dětí

Stydíte se převlékat před svými dětmi? Zamykáte se před nimi v koupelně? Pamatujte, že potlačování či odsuzování nahoty před dětmi může vést k jejich nezdravému sexuálnímu vývoji.    

pokračovat na článek

Jak pomoci dítěti zvládat stres

Pokud dítě dlouhodobě trápí nějaký problém, který nemůže samo zvládnout, octne se ve stresu úplně stejně jako my dospělí. Níže najdete vodítko, jak rozpoznat, zda Vaše dítě je či není ve stresu, a několik rad, jak dítěti pomoci stres zvládat.     

pokračovat na článek

Druhé dítě změní Váš život

Myslíte si, že Váš život zásadně změní pouze první dítě? Nenechte se mýlit! Příchod druhého dítěte může pootočit Váš životní styl o dalších devadesát stupňů!     

pokračovat na článek

Zásada devátá: Každé dítě je jiné

Vícečetní rodiče se srovnávání svých dětí alespoň tu a tam neubrání. Pokud už musíte srovnávat, nechávejte si výsledky srovnání pro sebe, neboť mohou být pro Vaše děti traumatizující.  

pokračovat na článek

Zásada osmá: Nezapomínejte, že dětem ubíhá čas jinak

Také máte pocit, že Vám čas ubíhá čím dál rychleji? Pak si jistě vzpomínáte, že jako dítěti Vám tak rychle neutíkal. Zejména když jste čekali na Štědrý den, anebo na to, až maminka dokončí svou práci a bude si s Vámi hrát.

pokračovat na článek

Období vzdoru je přirozenou součástí vývoje osobnosti

Většina rodičů si bere projev vzdoru svých dětí osobně, domnívají se, že jim to děti dělají naschvál, a často nevědí, jak na vzdorovité jednání správně reagovat. To, že dítě vzdoruje, však neznamená, že je neposlušné, ale jedná se o přirozenou součást jeho vývoje.

pokračovat na článek

Výchova dětí v Číně se od naší velmi odlišuje

Výchova dětí v Číně se oproti západní výchově, která je spíše demokratická, zásadně odlišuje. Vychází z konfuciánství, které klade důraz na povinnost, šetrnost, disciplinovanost a oddanost autoritám.    

pokračovat na článek

Dvouleté dítě: Jak zvládat agresivní chování

Chová se Vaše roztomilé batole občas znenadání agresivně? Agrese je přirozenou součástí jeho vývoje.  Poradíme Vám, jak agresivní chování Vašeho dítěte postupně eliminovat.

pokračovat na článek

Sebeúcta u dětí

Zdravá sebeúcta je jedním ze základních předpokladů k tomu, abychom se dokázali v současném světě prosadit. V dětech bychom ji měli proto pěstovat odmalička.  

pokračovat na článek

Děti potřebují pohyb

Současná generace dětí se stále méně hýbe. Odborníci varují, že příliš pohodlný styl života má negativní dopady na zdraví, a to nejen ve formě dětské obezity. Dítě ve vývinu by mělo mít každý den pohybovou aktivitu.    

pokračovat na článek

Jak reagovat na žalování

Proč děti žalují? Jak máme na jejich žalování reagovat? Kdy si je máme vyslechnout, a kdy je vést k tomu, aby si své spory řešily samy?

pokračovat na článek

Vnější vlivy na vývoj dětí

Čím je dítě starší, tím více vnějších vlivů (tj. vlivů mimo základní neboli nukleární rodinu) se podílí na jeho vývoji.   

pokračovat na článek

Nadměrná konzumace cukrovinek ohrožuje zdraví dětí

Děti bonbóny milují. Jsou sladké, barevné a v televizi je na ně spousta krásných reklam. Jenže nadměrná konzumace bonbonů a dalších sladkostí škodí zdraví.

pokračovat na článek

Nejoblíbenější povolání aneb čím chtějí děti být

Chce být Váš syn popelářem nebo automobilovým závodníkem? A Vaše dcera by se ráda stala ošetřovatelkou zvířat v cirkuse? Nebojte, ještě není o všem rozhodnuto. Profese, které chtějí děti vykonávat, se obvykle s věkem mění.    

pokračovat na článek